Malta

Reisipakkumisi kokku: 1

Tilluke saareriik Vahemeres

Miniatuurne saareriik Malta on pindalalt niisama suur kui meie Muhu, Vormsi ja Ruhnu saar kokku, olles Euroopa Liidu väikseim riik. Siia puhkama tulles aga saad osa nii vahemerelisest rannaparadiisist kui ka euroopalikust linnaelust.

Malta koosseisu kuulub seitse saart, mis paiknevad Sitsiiliast lõunas ning Tuneesiast idas. Neist kolm – Malta, Għawdexi ehk Gozo ning Kemmuna ehk Comino – on asustatud, ülejäänud on asustamata. Aga asustus Malta kokku 316 k-l on tihe – 1309 inimest 1 k kohta, mis on maailmas kuuendal kohal. Eestlasele näib taoline inimrohkus mõeldamatu, mistõttu võib silme ette kerkida pilt üksteisest mööda rüselevast rahvamassist, kes suurema osa ajast on sunnitud seisma kikivarvul. Nii hull see asi siiski ei ole, kõik mahuvad vabalt liikuma, ainult autodel on pisut kitsas. Riigi 380 000 inimesel on ühtekokku paarsada tuhat autot ja seda on palju…

Lõviosa elanikkonnast on maltalased, kes räägivad sisuliselt puhast araabia keelt, ent on suuremas osas roomakatoliku usku. Malta on ainuke araabia keelt rääkiv maa, mille kirjakeeles kasutatakse ladina tähestikku. Iseseisvaks riigiks sai Malta alles 1974, olles kümmekond aastat tagasi vabanenud Suurbritannia võimu alt.

Pealinna Maltal ei olegi, ent de facto on pealinn Valletta, mis on sisuliselt kokku kasvanud 6 km kaugusel asuva naaberlinna Birkirkaraga. Muide, Johanniitide Ordu rajatud barokne Valletta kui täielikult säilinud keskaegne linn oma laitmatus korras katedraalide, kindluste ja lossidega kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Vallettas asub Euroopa kõige vanem pidevalt tegutsev teatrimaja Manoel Theater, mis valmis aastal 1731, ning siinne Püha Johannese katedraal öeldakse olevat üks suuremaid ja kaunemaid maailmas.

Moodsaim ja suurim linn Maltas on Sliema. Just siin asub suurem osa Malta hotelle, ja nende arv kasvab pidevalt.
Sliema äärelinn Pacevill võlub härrasmehi Malta ainsa rahvusvahelist klassi omava kasiinoga, kuhu pääseb sisse vaid viisaka riietusega – meessoo puhul lipsu ja pintsakuga, daamidel on dresscode õhtukleit.

Nukuriigi mõõtu Maltasse mahub aga veel paarkümmend linna, peaaegu 350 pühakoda ning loendamatul hulgal kindluseid, losse ning põnevaid ajaloolisi paiku. Kohvikuid, baare ja restorane jagub igale maitsele ning pidevalt rajatakse juurde uusi hotelle. Siit võib leida ehitisi, mis on vanemad kui Egiptuse püramiidid.

Et siinsed veed on väga puhtad ning kirkad, meelitab Malta sukelduma ning snorgeldama. Ujuda saab kas või südaööni, sest enamikust hotellidest on kaljuste randadeni väga vähe maad. Tillukesel Maltal ootab sind ees jumalik kooslus Vahemere maade kultuurist ja rannamõnudest ning Euroopalikust linnamelust!

Kampaaniad: